تراکتور

یکی از راهکار های گذر از کشاورزی سنتی و خود معیشتی به کشاورزی صنعتی و اقتصادی به کارگیری دانش و فناوری های نوین در فرآیند تولید، نگهداری و تبدیل محصولات و ماشین آلات کشاورزی است، در این راستا به منظور ارتقا بهره وری از عوامل، منابع و نهاده های تولید راهی جز معرفی، آموزش و به کارگیری تکنولوژی و دانش روز جهان نمی باشد مسلما شیوه ها، دستورالعمل ها و راهکارهای گذشته پاسخگوی حل مشکلات فعلی بخش کشاورزی نمی باشد و می بایست با تکیه بر تجربیات ملی و بین المللی و مبتنی بر شرایط اقلیمی کشور و با محوریت پایداری تولیدات، محصولات کشاورزی ضمن حفظ و اصلاح منابع خاک کشور موجبات کاهش تقاضای آب در این بخش را نیز فراهم گردد.

مهندسین ماشین های کشاورزی برای طراحی ماشین های کشاورزی باید با کاربرد آن ها آشنا باشند به طور مثال از مقاومت قطعات ماشین ها مطلع باشند. برای طراحی یک ماشین کشاورزی نیاز به یک دید کلی از کشاورزی وجود دارد بنابراین کشاورزان نیز می بایست برای خرید محصول مورد نظرشان به این مسائل واقع باشند که متناسب با زمین و مورد کاریشان دستگاه را انتخاب نمایند. ماشین های کشاورزی با توجه به کاربردهای متفاوتی که دارند در عملیات کشاورزی (کاشت، داشت و برداشت) می توان از انواع مختلف ماشین آلات بهره جست.

امروزه ماشین آلات کشاورزی برای دستیابی به تولید محصولات کشاورزی بهتر و مرغوب تر دارای اهمیت بسزایی می باشد همانطور که می دانید ماشین آلات کشاورزی نظیر تیلر و تراکتور کار را برای رسیدن به اهداف آسان تر می کنند بنابراین کاربران باید نحوه استفاده و کارکرد ماشین آلات همچنین به مشخصات فنی هر یک از ماشین ها آگاهی کامل داشته باشند تراکتور ها در دنیای امروز دارای توان و اندازه های مختلف می باشد و باتوجه به کاربرد آن در مصارف گوناگون تراکتور ها دارای طبقه بندی های متنوعی می باشند .

تراکتور ها براساس موارد استفاده، تامین خاصیت کششی، نوع شاسی یا قاب دسته بندی می شوند در باغات میوه و شالیزارها از تراکتور جهت پاکسازی و احیای اراضی کشاورزی استفاده می شود با اتصال ادوات مختلف به آن می توان موارد استفاده آن را بالا برد و در مصارف گوناگون از آن استفاده نمود.